Ariteks Nanotek

Arıteks Nanotek Laboratuvarı

Arıteks Nanotek olarak ürettiğimiz ürünlerin yanısıra geniş donanımlı altyapısı ile akademik çalışmalarınız için hizmet vermekteyiz. Güneş pillerinin prototip büyütülmesi konusunda oldukça geniş bilgi birikimi ve cihaza sahip laboratuvarımızda üçüncü nesil fotovoltaik araştırmaları odaklı laboratuvarımızda birçok üretim tekniği, kaplama yöntemi ve test methodu olanağı mevcuttur. İnce film, boya duyarlı ve perovskit güneş pilleri konusunda yoğunlaşmış laboratuvar tipi ve endüstriyel donanımlarımız ile güneş pili araştırmalarında üniversite ve enstitülerle işbirliği yaparak çeşitli projelerde çalışmak için hazırız.

Nano Partikül Reaktörü

Nano partikül reaktörü

2 litrelik ileri teknoloji reaktör ile istenilen nanometrik boyutta ürün sentezi yapılabilir. Ürün faz yapısı ve partikül boyutu uygulanan reçete ile optimize edilebilir. Sadece titanyum dioksit ürünü elde etmek için kullanılır.
 

Yatay değirmen

Yatay değirmen

Yarım litre ürün kapasiteli otomatik yatay değirmen ile dispersiyon kalitesi ve öğütme kalitesi açısından ulaşılabilir en iyi seviyede ürünler üretmek için kullanılır. Öğütme alanı ve öğütme malzemeleri tamamen zirkonyum dioksit olup 0,1 milimetreye kadar küçük öğütme bilyeleri ile kullanılabilir.

Bilyalı Değirmen

Yüksek hızlı değirmen

Yoğun merkezkaç kuvveti ile öğütme yapan değirmen, sıcaklık ve basınç kontrolü ile tekrarlanabilirliği yüksek ürün üretme imkanı sunar. Zirkonyum dioksit öğütme haznesi ve malzemelerine sahip bu değirmen 0,1 milimetreye kadar bilyeleri ile öğütme yapabilir.

3 lü silindir

Üçlü silindir

Silindirler arasınını mikron mertebesinde boşluklar yaratarak geçirilen malzemenin istenilen boyuta gelmesini sağlar. Bu sayede istenilen partikül aralığında hassas öğütme yapılır. Programlanabilirliği sayesinde yüksek nitelikte tekrarlanabilir ürünler üretir.

Güneş Benzeticisi Akım Voltaj Ölçümü

Güneş benzeticisi

Nanotek yazılımı ve  ile beraber kullanılabilen 20 mm x 20 mm 1000W/m² 1.5 AM güneş benzeticisi. Tekrarlanabilir güneş enerjisi ölçüm yapmak için kullanılır. Yüksekliği ayarlanabilir sehpası ile hassas sonuçlar alınır.

Güneş Benzeticisi

Karakterizasyon

Solar benzetici ile veya direk güneş ışığı ile ölçüm yapabilen, akım voltaj karakteristiği, verim hesaplaması, akım-voltaj grafikleri gibi önemli güneş hücresi parametrelerinin ölçümünü yapabilen karakterizasyon cihazı.

Ultrasonik Havya

Ultrasonik havya

Standart havya ile lehim yapılamayan yüzeylere oldukça yüksek tutunma ve düşük kontak direnci ile lehim yapma imkanı sağlar.  Güneş pili ve panelleri için iletken camlar üzerinden kontak alma görevini oldukça iyi yapar.

Taramalı Elektron Mikroskobu

SEM cihazı

Taramalı elektron mikroskobu ürünleri ve kaplamaları analiz etmeye kalite kontrolünü yapmamızı sağlar. Bu cihazla kaplama kalınlıkları, kaplama kalitesi ve kaplamanın saflığı gibi önemli bilgiler ediniriz.

Eldivenli Kabin

Glovebox

Inert ortam çalışmaları için uygun ortam koşullarını oluşturur. Güneş gözeleri için elektrolit hazırlama, hücre dolumu gibi çalışmalarda kullanılabilir. Glovebox cihazı 12 eldiven, hassas terazi, vakum etüvü, UV kürleme cihazı, bilgisayar kontrollü dispersiyon cihazı, büyük ve küçük giriş odalarına sahiptir.

Otomatik Kaplama

Kaplama istasyonu

Bilgisayar kontrollü ipek baskı yöntemi ile en küçük hücrelerden 50cm x 50cm modüle kadar hassas kaplama yapabilen cihazı ve yarı-otomatik kaplama cihazlarımızla istenilen hücre ve modül üretimi yapmaktayız. Çok katmanlı kaplamalarda görüntü işleme yapabilen cihaz en yüksek hassasiyeti sunar.